Saç ekimi veya diğer bir deyişle saç nakli, kelliğe meyilli olmayan göğüs, kol, bacak ve genital gibi bölgelerden ve özellikle enseye yakın olan başın arka kısmından alınan saç köklerinin, uygulama alanına naklinin yapılmasıdır. Saç ekiminde kullanılan ekim yapılan kıllar normallerinden ayırt edilememekte ve saç ekimi uygulamasının en önemli özelliğinden biri de saç ekimi yapılan bölgede tekrardan saç kaybı görülmemesidir. Ancak saç ekimi yaptırmadan önce saç ekimi fiyatları için yapacağınız araştırmada uzman plastik cerrahlar ile hastane ortamında yapılan operasyonları tercih ermeniz olası olumsuz komplikasyonları önlemek adına önemlidir. Bu anlamda da Eurozen Saç Ekim Merkezi gibi merkezleri tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Saç ekimi uygulamasının konforlu ve diğer estetik uygulamalara oranla daha kolay olması ile azalan risk faktörleri sayesinde hasta herhangi bir sorun yaşamadan saçının keyfini sürebilmekte ve günümüzde saç ekimi fiyatları pahalı bir ameliyat olmaktan çıkmış durumdadır. Saç ekimi uygulamasının en önemli avantajı, eski fotoğraflarınızda ki görünümünüze deneyimli ve alanında uzman doktorlar sayesinde en doğal haliyle kavuşmanız ile yenileyeceğiniz özgüveninizdir. Saç ekimi uygulamasının bir diğer avantajı ise yalnızca seyrelme sorununu iyileştirmekle kalmadığı gibi dilediğiniz saç modelini seçmeniz için imkan tanımasıdır. Saç ekimi sayesinde saç stilinizi ve saç uzunluğunu seçme şansınız olduğu gibi dilediğiniz zamanda stilinizi değiştirmeniz mümkündür. Bir diğer avantajı ise saç ekimi uygulaması içim herhangi bir donöre ihtiyacınızın olmamasıdır. Saç ekimi uygulaması için ihtiyaç duyulan saç kökleri, vücudunuzun kıl içeren bölgelerinden temin edildiği için ve dışarıdan herhangi bir destek almanıza gerek kalmadığı için ameliyat fiyatlarında yani saç ekimi fiyatlarında büyük ölçüde azalma olmaktadır. Saç ekimi uygulaması kısmi saç dökülmesi görülen kişilerde de aynı cerrahi yöntem uygulanmaktadır ve saç ekimi uygulaması yalnızca başa değil göğüs, kaş, bıyık, sakal ve kirpik gibi bölgelerde uygulanabilmektedir. Eğer saçınızda seyrelme hissediyorsanız konunun uzmanı olan bir doktora danışmaktan çekinmemelisiniz.

 

Saç Ekimi Operasyonu Nasıl Yapılır?

Saç ekimi işleminin nasıl yapıldığı ile ilgili çok sorular alıyoruz. Bu yüzden basitçe adım adım anlatalım.

Saç Çizgisinin Belirlenmesi

Saç ekimi operasyonuna başlamadan önce muayene edilirsiniz. Muayene esnasında saç çizginiz belirlenir.

Saç Köklerinin Alınması İşlemi

İlk olarak saçlarınız traş edilir. Daha sonra kalem(mikro motor) yardımı ile saç diplerinin etrafı silindir şeklinde açılır ve saç köklerini toplama işlemine geçilir. Bu işlem yaklaşık 1.5 saat sürer. Bu işlemden sonra 10 dk mola verilir. Ayrıca hasta operasyon sırasında istediği zaman mola talep edebilir. Eğer kritik bir işlem yapılmıyorsa mola verilir.

Saç Ekimi İşlemi

Bu aşamada yeniden saç çizgisi belirlenir. Muayene sırasında zaten belirlenmişti fakat saç köklerinin alınması işlemi sırasında kafada şişlikler oluşabileceği için ayna karşısında tekrardan saç çizgisi belirlenir. Daha sonra saç ekilecek bölgelere mikro kanallar açılır ve ekim işlemine başlanır.

Pansuman İşlemi

Saç ekimi işlemi bittikten sonra saç alınan bölgeler kapatılıp pansuman yapılır. Daha sonra sterilizasyon ve genel pansuman yapılır. Bu şekilde saç ekimi operasyonu tamamlanır :)

Saç Ekimi Yöntemleri

Fue Implanter Saç Ekimi Yöntemi

Fue Implanter saç ekimi yöntemi, FUE yöntemi ile toplanan saç köklerinin kısa sürede ekilmesini sağlayan bir uygulamadır. Fue Implanter Yöntemi sayesinde kanal açma ve köklerin ekim işlemi aynı anda gerçekleştirilmektedir. FUE yöntemi ile yapılan saç ekimleri için farklı bir uygulanma şeklidir. Fue Implanter Yöntemi, uygulaması geliştirildiği günden bu güne hızlı bir şekilde benimsenmiştir. Bunun temel sebebi Fue Implanter Yönteminin sağladığı faydalardır.

Fue Perkutan Saç Ekimi Yöntemi

Perkütan saç ekimi oldukça az uygulanan ve ustalık gerektiren uygulanan özel bir tekniktir. Bu tekniğin avantajı sağladığı doğal görünümdür. Başın arka tarafından alınacak greftlerin ekileceği alanda ince uçlu özel bıçaklar ile kanallar açılır. Bu kanallar düz değil yuvarlak şekillerdir. Her greft için özel bir açı verilerek ince kanallar açılır, saç tellerinin kalınlığında olan bu kanallar, tam olarak saçların girmesi için ayarlanır. Böylece yapıları farklı olan saç köklerinin tutunma oranı artar ve doğal bir görünüm kazanılır. Saç ekimi sonrasında doğal bir sonuç elde etmek için bu yöntem son derece başarılıdır. Çünkü saçların doğal görünümlü olması, her saç teline özel olarak açılmış kanallara, doğru açılada ekim yapılmasıyla mümkündür. Perkütan yöntemi ile uygun açıları verilen farklı boyutlardaki küçük kanallara yerleştirilen saç kökleri bulundukları yere tamamen yerleşir. Yerinden oynaması veya bulunduğu alanin değişmesi mümkün değildir. Bir diğer başarısı ise köklere zarar gelme ihtimalinin olmayışıdır, çünkü bu teknikte saç telleri saçlı bölgeden tutularak ekilir. Perkütan Saç Ekimi Tekniği ile yapılan saç ekiminde iyileşme çabucak gerçekleşir. 2-3 gün içerisinde iyileşen ekim bölgesinde iz de kalmaz. Fazla izotonik sıvı kullanılmadığından, saç ekiminden sonra yüzde ödem oluşumu da az olur. Diğer saç ekimi yöntemlerine göre iyileşme süresi neredeyse yarı yarıyadır. Aynı zamanda iyileşme süresince pek farklılık yaşanmaz, cilte kızarıklıklar oluşmaz.

Traşsız FUE Saç Ekimi Yöntemi

Günümüzde saç ekimi yöntemlerinden en çok kullanılanı FUE saç ekimi yöntemidir. FUE saç ekimi yöntemi ise izsiz, ağrısız ve bıçaksız bir tekniktir. Yani alınacak olan kıl kökleri kesilerek değilde milimetrik cerrahi cihazlar ile tek tek alınarak uygulama alanına nakli yine tek tek yapılmaktadır. FUE saç ekimi yönteminin dezavantajı ise uygulamaya başlamadan önce kıl köklerinin yani greftlerin tek tek alınması gerektiğinden saçların bir numara tıraşlanarak kısaltılmasının gerekmesidir. Bu durum ise yoğun iş yaşamına sahip ve günlük yaşantısından uzun süre uzak kalamayacak olan kişiler için önemli bir sorun olmaktadır. Saçların ense kısmı ile uygulama alanından kısaltılması demek hastanın en az on beş gün günlük yaşamından uzaklaşması demektir ve bu on beş günlük süre içerisinde hastanın saçları uzuyor, kabukları temizleniyor ve hasta ancak işine dönebiliyor. Bu sorunu yaşayanlar için ise yeni bir teknik olan tıraşsız FUE tekniği var. Tıraşsız FUE tekniği sayesinde hastanın saçları tamamen tıraşlanmadan kısıtlı bir miktarda saç kökü çıkartılabiliyor ve bu sayede de hasta hemen günlük yaşamaına dönebiliyor. Tıraşsız FUE tekniği kadınlar için de oldukça avantajlıdır. Çünkü, saçların hemen hemen hiç kesilmeden nakledilmesi mümkündür. Ancak tıraşsız FUE tekniğinin bir de dezavantajı vardır. Bu tekniğin dezavantajı ise doktor, ekip ve hasta için operasyonun uzun sürmeainden dolayı daha yorucu olması, operasyonu gerektiren doktorun çok daha sabırlı ve özverili olması gerektiğinden dolayı normal operasyonlara oranla daha zor olması ve tüm bu sebeplerden dolayı bu teknik ile saç ektirme fiyatları diğer normal operasyonlara göre daha pahalıdır.

PRP Destekli Saç Ekimi

PRP tedavisi, hem kadınlarda hemde erkeklerde oluşan saç kaybının tedavisinde kullanılan bir yöntem olup, saç dökülmesi sorunu yaşayan hastalar için yaşadıkları sorunu gidermek amacıyla uygulanan saç köklerini uyarma işlevi görmekte olan ameliyatsız bir tedavi seçeneğidir. Saç dökülmesinin önlenmesi amacıyla uygulanan PRP tedavi seçeneğinde tamamen doğal yöntemler ile saç derisi cilt ve saç kökleri uyarılır. Birçok tıbbi alanda tedavi yöntemi olarak uygulanan PRP tedavisinin, saç dökülmesini önlediği ve saç kalitesini arttırıcı etkilerinin olduğu kanıtlanmıştır. PRP saç ekimi operasyonuna dair herhangi bir yan etkisinin olmadığının tespit edilmesinşn yanı sıra PRP tedavisi, saç kaybı bulunan hastalar için de cerrahi olmayan yani ameliyatsız bir umut verici tedavi seçeneğidir.

 

Kimler Saç Ektirme Yaptırabilir?

Günümüzde elli yaş üzerinde ki erkeklerin yaklaşık olarak yüzde ellisi saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya olduğu gibi kadınlar da bir çok faktörden dolayı bu sorunla karşı karşıyadır. İlk saç ekimi uygulamasının yapılması 1930’lu yıllara ve Japonya’ya kadar dayansada gelişen teknoloji ile birlikte saç ekimi yöntemlerinin gelişmesiyle birlikte bu uygulama daha da popüler bir hale gelmiştir. Saç ekimi ya da diğer adıyla saç nakli, vücudumuzda kellik oranının en düşük olduğu göğüs, kol, bacak ve genital bölge gibi bölgelerden ve özellikle enseye yakın olan başın arka kısmından alınan saç köklerinin, saç ekimi uygulaması yapılacak olan bölgeye naklinin yapılmasına denmektedir. En çok tercih edilen saç ekimi yöntemi ise FUE saç ekimi yöntemi olduğu gibi FUT saç ekimi yöntemi ise FUE saç ekimi yönteminin çıkmasıyla popülerliğini ve tercih edilebilirliğini yitirmiştir. Saç ekimi uygulamasını özellikle konusunun uzmanı plastik cerrahlar ile hastane ortamında yaptırılması gerektiği için İstanbul saç ekimi konusunda Eurozen Saç Ekim Merkezi gibi alanında uzman merkezleri tercih etmenizde fayda olacaktır.

Saç dökülmesi ve saç kaybı sadece erkeklerin yaşadığı bir sorun olmadığı için bir çok kadın da saçlarında seyrekleşme ve saç kaybı gibi sorunlar yaşamaktadır. Saç kaybı yaşanmasına sebep olan faktörler ise, travmatik yaralanmalar, çeşitli tıbbı rahatsızlıklar sonucu, genetik kalıtım ve yaşlanma nedeniyle görülebilmektedir. Saç ektirme ihtiyacınızı doğuran sebep ne olursa olsun, şayet vücudunuzda yeterli miktarda saç kökü mevcutsa tüm kişilere başarıyla saç nakli uygulaması yapılabilir. Saç ektirme kafa derisinin yanı sıra sakal, bıyık veya kaş gibi vücutta kıl barındıran tüm bölgelerde ki kayıplara yönelik uygulanabilmektedir. Saç ektirme yaptıracak olan kişilerin, verici alan olarak kullanılacak olan bölgelerinde yani kafalarının yan ve arka kısımlarında sağlıklı saçları bulunmalıdır.

 

Saç Ekimi Operasyonu Sonrasında Sosyal Hayata Dönmek Ne Kadar Sürer?

Saç ekimi uygulaması sonrasında başa özel bir bandaj uygulanır ve uygulama yapılan kişi ortalama bir ile iki saat sonra taburcu edilebilmektedir. Saç ekimi uygulaması sonrasında oluşabilecek ağrı durumu ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir ve çoğunlukla üç günlük ev istirahatı sonrasında baş kapalı olacak şekilde iş hayatına da dönüşebilir. Operasyon sonrası ilk pansuman da beşinci gün yapılmaktadır.

 

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Saç ekiminde kullanılan yöntemlerden biri olan FUE saç ekimi yöntemi ile yapılan saç ekimi işlemi sonrasında ki ilk hafta, saç derisi bir hayli hassas olacağından deriyi koruyu önlemler almak son derece önemlidir. Ayrıca saçların tutunma süreci olarak bilinen bu süreçte sigara ve alkol kullanımını kesmek, kirli ve tozlu ortamlardan uzak durmak, saç derisine doktorun vermiş olduklarından başka bir madde uygulaması yapmamak ve yorucu aktiviteler yapmamak hastanın yarına olacaktır. Özellikle saç ekimi uygulamasını takip eden ilk üç gün saçlar kesinlikle yıkanmamalı ve üç günün geçmesinin ardından ilk saç yıkama, saç ekim uygulamasının yapıldığı merkezde gerçekleştirilir. Saç diplerinde kırmızı noktalar ve kabuklanma meydana gelmesi son derece normal bir durumdur ve hastanın endişelenmesine gerek yoktur. Ancak kabuklanmanın kalıcı olması durumunda saçların uzamasını ve çıkmasını engelleyebilme olasılığı olması sebebiyle hastanın doktoruna danışması gerekmektedir. Saç ekimi işlemini takiben bir kaç hafta sonra başlayan ve ortalama olarak altı ay kadar sürebilen ikinci süreçte, ilk olarak zayıf saçlar dökülür ve devamında yeni saçlar çıkmaya başlar. İkinci süreç olarak adlandırılan zayıf saçların döküldüğü ve yeni saçların çıkmaya başladığı bu dönemde dikkat edilmesi gerekenler ise, saç spreyi, saç jölesi gibi ürünler kullanmamak, havuza ve denize girmemek, duş esnasında çok sıcak su kullanmamak ve yine saçları yüksek basınçlı suya maruz bırakmamak dikkat edilmesi gereken önemli hususlardır. Saçların büyük bir kısmı operasyondan sonraki altı ile dokuz ay içerisinde çıkmış olur ve saçların tamamen çıkarak uzaması ise bir yılı bulabilir.

Saç Ektirmeyi Düşünenlerin En Merak Ettikleri Konular

Aşağıda saç ekimi hastalarımızın saç ektirmeden önce en çok merak ettikleri konuları sizlerle paylaşıyoruz. Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçip saç ekimi hakkında merak ettiğiniz tüm konularda bizden bilgi alabilirsiniz.

 

Saç Ekimi Sonrasında Ekilen Saçlar Dökülüyor Mu?

Ekilmiş olan saçlar, saç ekimi uygulamasını takip eden bir kaç hafta içerisinde dökülecektir ve bu son derece normal bir durumdur. Dökülen saçlar ortalama olarak üç ile dört ay sonra tekrar çıkacaklardır. Geçici dökülme düzeldikten sonra ekilmiş olan saç kökleri karakterlerini koruyarak dökülmezler. Ancak aynı bölgede bulunan orijinal saç kökleri zaman içerisinde dökülmeye devam edebilirler. Buna bağlı olarak saç yoğunluğunda oluşabilecek azalma için de gelecekte yeni bir saç ekimi planlanması mümkündür.

 

Ekilen Saçlar Doğal Görünür mü? (“Çim adam” benzetmeleri hakkında)

Uzman doktor kontrolünde profesyonel ve tecrübeli bir ekip operasyonu gerçekleştirirse %100 saçlarınız doğal görünecektir ve kesinliklikle saç ekimi yaptırdığınız anlaşılmayacaktır. Ekilen saçların doğal görünmesi saç ekimi operasyonunun başarısıdır. Başarılı bir saç ekimi için operasyon sırasında saç çizgisine, saçın kökten çıkış yönüne, saç köklerinin sıklığına ve ekilecek saç kökü adedine çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu yüzden uzman doktor kontrolünde tecrübeli bir ekibin operasyonu gerçekleştiriyor olması çok önemlidir.

Saç çizgisine dikkat edilmez ise saçlarınız uzadığında doğal görüntüyü bozan sonuçlar olacaktır. Ekilecek saç bölgesindeki saçların kökten çıkış yönüne dikkat edilerek saç kökleri yerleştirilmez ise yine saçın doğal görünümünü olumsuz etkileyecek sonuçlarla karşı karşıya kalınabilir. Saç ekimi yapılacak bölge için gereğinden az veya gereğinden çok saç kökü yerleştirilir ise köklerin alındığı bölgede(örn: ense) veya ekim yapılan bölgede seyreklikler veya dengesiz bir görüntü oluşabilir. Bu da doğal görünümü olumsuz etkileyecektir.

EuroZen ailesi olarak hastalarımıza başarılı bir saç ekimi operasyonu deneyimi nasıl yaşatılır çok iyi biliyoruz. Saç ekimi teknolojilerini sürekli takip ediyoruz en iyi sonuçlar için en iyi teknolojileri kullanıyoruz.

 

Saç Ekimi Sırasında Acı Hissedilir mi?

Hayır, kesinlikle acı hissetmezsiniz çünkü saç kökü alınacak bölgelere ve saç ekilecek bölgelere lokal anestezi uygulanır. Bu sayede hiç bir şekilde acı hissedemezsiniz. Hatta saç ekimi operasyonu sırasında televizyon izleyerek veya müzik dinleyerek operasyonu daha keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz.

 

Saç Ektirme Uygulamasının Riskleri Var Mıdır?

Hemen hemen her tıbbi girişimde bir takım riskler olduğu gibi saç ektirme uygulamasında da çeşitli riskler bulunmaktadır. Uzun bir uygulama olan saç ektirme, kelliğin derecesine bağlı olarak bir iki yıllık bir süreçte bir kaç kez saç ekimi uygulaması yapılmasını gerektirebilir. Olasılık dahilinde olan komplikasyonlar ise, belirgin yara izi kalması, enfeksiyon ve istenilen sonucun alınamamasıdır. Tüm saydı bu olası komplikasyonlar, operasyonun uzman bir plastik cerrah tarafından ve hastane ortamında gerçekleştirilmesi durumunda oldukça az görülmektedir. Saç ektirme operasyonu sonrasında gelişen ağrı, ağrı kesiciler ile kontrol edilebilir, rahatsızlık hissinin yanı sıra bir miktar şişme ve morarma da görülebilir. Saç ektirme uygulaması için saç alınan ve uygulama yapılan bölgelerde ise ortalama iki üç ay içerisinde kendiliğinden düzelen bir hissizlik oluşabilir.

Saç ekimi hakkında cevap bulamadığınız sorunuz varsa veya ayrıntılı bilgi almak istediğiniz bir konu varsa lütfen bizimle paylaşmaktan çekinmeyiniz. Bizlere whatsapp, facebook messenger veya telefon numaramızı arayarak ulaşabilirsiniz.

Fue Implanter Saç Ekimi Yöntemi

Fue Perkutan Saç Ekimi Yöntemi

Fue Perkutan Yöntemi

Fue Kalem Saç Ekimi Yöntemi

Fue Kalem Saç Ekimi Yöntemi

Fut Cerrahi Kesi Saç Ekimi Yöntemi

Fut Cerrahi Kesi Yöntemi

Sakal & Bıyık ve Kaş Ekimi

Sakal & Bıyık ve Kaş Ekimi

PRP

EuroZen Prp


EuroZen Hair Transplant İletişim

Mesajınızı bırakın en kısa sürede sizi arayalım.
pin_drop

Konum

Fulya Mahallesi Büyükdere Caddesi No:74 A Blok B1 D:167 Torun Center Yatay Ofisler Şişli / İstanbul

phone

Telefon Numaraları

+90 (542) 231 2802
+90 (212) 347 5554

Bizimle İletişime Geçin