Meme ucunda oluşan şekil bozukluğu kadınlarda hem estetik, hem işlevsel hem de psikolojik problemlere neden olur. Memem başının ya da çevresinin büyük oluşu kadınları genellikle psikolojik olarak etkiler ve cinsel sorunları da beraberinde getirir. Aynı zamanda meme başının normalden farklı olması hamilelik sonrası emzirme dönemlerinde problem yaratır. Bu problemler için estetik cerrahi oldukça gelişmiş ve yeni tedavi yöntemleri bulunmuştur. İşte meme başında bulunan şekil bozukluğu için kullanılan operasyon yöntemi ve hakkında birçok şey.

MEME UCU ESTETİĞİ NEDİR?

Göğüs ucu ve çevresini saran renkli kısımın (areola) büyümesine neden olan unsurlar aynı zamanda meme dokusunun kendi formunu kaybetmesine ve şekil bozukluklarına sebep olacaktır.  Meme ucu estetiği de meme dokusunun büyütme, küçültme ve dikleştirme ameliyatları ile beraber yapılan ve meme ucunun daha estetik görünmesini sağlayan bir operasyondur. Meme ucunda bulunan bu renkli alan esmer kadınlarda daha belirgindir ve hormonel dalgalanmalara göre renk değiştirirler.

MEME UCU ESTETİĞİ UYGULAMALARI HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR NELERDİR?

  1. Meme onarımı sonrasında iz kalır mı ve hasta normal duyu hissine kavuşur mu?

Meme onarımı yapıldığında hasta normal duyu hissini tekrar kazanmaz. Ancak zaman içerisinde iyileşmeye bağlı olarak biraz duyu hissedebilir. Ameliyat sonrasında izler 1 kaç sene içerisinde solabilir de kalabilir de bu tamamen iyileşme sürecine bağlıdır. Ama çoğu hastada izler tamamen kaybolmaz.

  1. Meme onarımının kanser oluşumu ya da tedavisine bir etkisi olur mu?

Meme onarımının kanser nüksü ya da hastanın prognozu üzerine hiçbir etkisi yoktur. Bu estetik onarım tedavi süreçlerine (radyoterapi ve/veya kemoterapiye) de engel olmaz. Takip döneminde, ise normal meme ve onarılmış memede, periyodik olarak mamografi, ultrason gibi diğer radyolojik incelemeler kolaylıkla yapılabilir.

  1. Meme onarımı sırasında radyoterapi tedavisi tamamlanabilir mi?

Bazı merkezlerde ameliyat sırasında uygun kanser hastalarına meme alındıktan sonra “tek doz radyoterapi” uygulanabilir. Bu kişiler ameliyattan sonra radyoterapi görmeyeceği için de bu hastalarda kalıcı sabit protezler yerleştirilir. Böylece hastaya tek cerrahi seansta, uyanmadan radyoterapi tedavisi uygulanır ve yine aynı seansta kalıcı olarak kullanılacak olan protez yerleştirilir.

  1. Ameliyattan sonra emzirme gerçekleştirilebilir mi?

Meme ucunda olan sorun zaten süt kanallarından kaynaklanır. Bundan dolayı daha iyi emzirmek adına bu ameliyat yapılır. Fakat estetik için yapılan meme ucu operasyonlarında tam iyileşme gerçekleşmedikçe anneler bebeklerini emziremezler.

MEME UCU ESTETİĞİ OPERASyONLARINI KİMLER YAPTIRABİLİR?

Mastektomi hastalarının çoğu tıbben bir engel olmadığı sürece bu operasyonlar için uygun kişilerdir. Kanserli kadınlarda kanserin tamamen ortadan kaybolduğu kişilerde bu operasyonlar yapılmalıdır. Tıbbi olarak farklı alanlarda hastalığı bulunan bayanlar bu ameliyatı gerçekleştiremez fakat doktor kontrolünden sonra onayı verilen kadın hastalar bu ameliyatı yapabilir.

MEME UCU ESTETİĞİ FİYATLARI NELERDİR?

Meme ucu estetiği diğer estetiklerle beraber yapıldığı için fiyatlarda biraz yüksek oluyor. Ayrıca zor ve özen gösterilmesi gereken bir ameliyat ve her doktor yapamıyor. Tabiki meme ucu estetiği operasyonları fiyatları gidilen hastaneye, doktora ve kullanılan yönteme, malzemeye göre değişiklik gösteriyor. Ortalama olarak ise bu fiyatlar en az 2000 türk lirası ve 20000 türk lirası arasında değişiyor.

MEME UCU ESTETİĞİ NASIL YAPILIR?

Meme ucu estetiğinde yapılacak olan cerrahi girişim için hasta genel anestezi altına alınır. Beklenmeyen bir durumla karşılaşılmadığı sürece hasta 3 – 5 gün arasında taburcu edilir. Ameliyat genellikle meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatları ile beraber yapılır. Meme ucu cerrahı işlemlerle yukarı çekilir. Areola büyüklüklerinde renkli alan daraltılır ve daha estetik bir görünüm elde edilir. Meme etrafında bulunan renkli alanın küçük oldu9ğu durumlarda ise areola dövmesi uygulanır ve tıbbi boyalar kullanılır. Meme etrafındaki ve meme ucundaki parçalı görünümler alınır ve daha düzgün bir şekil verilir.

MEME UCU ESTETİĞİ OPERASYONLARI ÖNCESİNDE VE SONRASINDA YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

Meme ucu için yapılan cerrahi sonrası göğüslere elastik bandaj yerleştirilir ve pansuman yapılır. Cilt altına kanamayı dışarı boşaltması adına drenler yerleştirilir ve bu drenler ameliyattan 1 ya da 2 gün sonra çıkarılır. Operasyondan sonraki ilk günler ağrının olması normaldir. Fakat kuvvetli ağrı kesiciler düzenli olarak kullanılarak bu ağrılar en aza indirilir. Bandajlar ise 2. ya da 3. gün çıkartılır ve cerrahi sutyene ya da sporcu sütyen giyimine birkaç hafta daha devam edilir. Yeni dikiş materyalleri sayesinde dikişler alınmaz ve estetik dikiş uygulandığından dolayı iz kalması azaltılmıştır. Cerrahi sonrasında olası cilt kurulukları için antibiyotikli kremler kullanılabilir ancak dikiş hatlarının kuru tutulması gerekir. Cerrahi sonrası oluşan ilk mensturasyonda göğüslerde ağrı ve şişmenin görülmesi oldukça önemlidir.  İlk altı hafta geçici his kayıpları görülebilir. Hasta, meme ucu operasyonun ertesi günü ayağa kalkabilir fakat 2–3 hafta ağır iş yapmaktan kaçınması gerekmektedir. Çoğu bayan hastalar sosyal yaşamına ve işine 2 hafta sonra dönebilmektedir. Ameliyattan sonraki ilk 2 hafta cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. İlk 1 ay spor gibi egzersize dayalı faaliyetlerde sıkı sütyenler tercih edilmelidir. 6 hafta boyunca göğüslere nazik davranılmalı darbelere karşı korunmalıdır.


EuroZen Hair Transplant İletişim

Mesajınızı bırakın en kısa sürede sizi arayalım.
pin_drop

Konum

Fulya Mahallesi Büyükdere Caddesi No:74 A Blok B1 D:167 Torun Center Yatay Ofisler Şişli / İstanbul

phone

Telefon Numaraları

+90 (542) 231 2802
+90 (212) 347 5554

Bizimle İletişime Geçin