Kadınların beğenmediği silikonları ya da sağlıklarını bozan silikon protezler çıkarılabiliyor. Sağlığı bozan silikonlar kolayca cerrahi işlemlerle alınıyor ve yerine yenileri takılıyor. Peki meme silikon protezleri çıkarma basit bir operasyon mu, kimler meme protezlerini çıkarabilir, meme protezi çıkarma hakkında sık sorulan sorular nelerdir ve bayanların protez çıkarma adına yaşadığı endişeler nelerdir? İşte tüm bu soruların cevabı bu yazımızda.

MEME PROTEZİ ÇIKARMA NEDİR?

Silikon adı verilen ve memenin daha iri görülmesi için cerrahi operasyonlarla meme dokusunun altına yerleştirilen protezler kimi zaman kişinin hayatını tehdit eder. Kişi ilerleyen zamanlarda kendi isteği ile silikonlarını çıkarmak isteyebilir. Bu gibi durumlarda takılan protezler yine cerrahi işlemler ile çıkartılabilmektedir. Silikon protezleri takma cesareti gösteren bayanlar çıkarma işlemi için hiç korkmamalıdır. Çıkarma işlemi daha kolay ve daha az ağrılı bir süreci beraberinde getirir.

MEME PROTEZİ ÇIKARMA UYGULAMALARI HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR NELERDİR?

1.Protez çıktıktan sonra ağrı olur mu?

Her ameliyat sonrası gibi çıkarma işleminde de ufak tefek ağrıları hissedersiniz. Fakat problem mevcut silikonda ise çıkartıldıktan sonra silikonun rahatsızlık verdiği tüm şişkinlik ağrı ve acı geçer. Operasyon sonrası rahatlama hissedersiniz. Fakat şu bir gerçektir ki bu tip de yapılan her operasyon sonrası ağrıların olması kaçınılmazdır. Kimi hastalarda bu ağrılar kısa zamanda geçerken kimi hastalarda uzun bir süre hissedilir. Ağrı için yapılacak en iyi çözümse midenize rahatsızlık vermeyecek ağrı kesici ilaçlar kullanmak olmalıdır.

2.Protez çıktıktan sonra emzirebilir miyim?

Silikon protezlerinizi çıkarınca süt kanallarına ve damarlarına zarar gelmediği sürece doğumdan sonra bebeğinizi emzirebilirsiniz. Fakat silikonlar meme dokusunda harabiyete sebep olduysa, süt kanallarına zarar verdiyse o zaman emzirmek pek mümkün olmayabilir. Ya da uzun süren bir iyileşme dönemi doktor kontrolleri ile emzirip emzirmeyeceği kararı verilir.

3.Meme protezi çıkarıldıktan sonra yeni protez yerleştirilebilir mi?

Eski protezinizden memnun değilseniz, ameliyat esnasında yeni bir protez takılmasını doktorunuzdan isteyebilirsiniz. Fakat meme dokunuzda enfeksiyon, yara ve benzeri durumlar varsa yeni bir silikon protez takılması biraz ertelenmelidir. Bölgedeki enfeksiyon geçip eski haline döndükten sonra yeni bir silikon protez için doktorla görüşülmelidir. Ve uygun zamanda yeni operasyon için hazırlıklara başlanmalıdır.

4.Meme onarımı sonrasında iz kalır mı ve hasta normal duyu hissine kavuşur mu?

Meme onarımı yapıldığında hasta normal duyu hissini tekrar kazanmaz. Ancak zaman içerisinde iyileşmeye bağlı olarak biraz duyu hissedebilir. Ameliyat sonrasında izler 1 kaç sene içerisinde solabilir de kalabilir de bu tamamen iyileşme sürecine bağlıdır. Ama çoğu hastada izler tamamen kaybolmaz.

MEME PROTEZİ ÇIKARMA OPERASYONLARINI KİMLER YAPTIRABİLİR?

Meme protezi taktırıp da memnun kalmayan, meme protezinden dolayı sağlık problemi yaşayan, protezleri ağrı ve acı çektiren tüm protezli bayanlar silikonların çıkarılması için cerrahi operasyona alınabilirler. Tabi çıkarma işlemlerinin yapılması da genel anestezi altında yapıldığı için kişilerin herhangi bir sağlık probleminin olmaması gerekmektedir. Ameliyat için tüm tetkiklerden geçen kişiler ameliyata alınmalıdır.

MEME PROTEZİ ÇIKARMA FİYATLARI NEDİR?

Meme de bulunan silikon protezlerin çıkarılması için fiyatlar ortalama 2000 ve 4000 türk lirası arasında değişmektedir. İşlemin yapıldığı hastane, doktor vb. birçok madde fiyatların değişmesine sebep olmaktadır. Özel hastaneler eğer SGK anlaşmalıysa 300-  500 türk lirası daha az fiyatlara olur. Devlet hastanelerinde ya da devlete bağlı üniversite hastanelerinde bu işlem ücretsiz olarak gerçekleşmektedir.

MEME PROTEZİ ÇIKARMA NASIL YAPILIR?

Aynı protez yerleştirme işleminde olduğu gibi genel anestezi altında yapılır. Silikon protezin konulduğu yerden yeni bir cerrahi kesi açılarak proteze ulaşılır ve cerrahi aletler yardımı ile meme kaslarının altından çıkartılır. Çıkarma işlemi tamamlandıktan sonra açılan kesi estetik dikişler ile dikilir ve pansuman yapılıp üzeri kapatılır. Oldukça basit ve kolay bir işlem yapılır, alınan protez sonrasında memede boşluk, deride sarkma görülebilir. Bu sorunlardan kurtulmak için kişi isterse farklı estetik operasyonları uygulanabilir.

MEME PROTEZİ ÇIKARMA OPERASYONLARI ÖNCESİNDE VE SONRASINDA YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

Meme ucu için yapılan cerrahi sonrası göğüslere elastik bandaj yerleştirilir ve pansuman yapılır. Cilt altına kanamayı dışarı boşaltması adına drenler yerleştirilir ve bu drenler ameliyattan 1 ya da 2 gün sonra çıkarılır. Operasyondan sonraki ilk günler ağrının olması normaldir. Fakat kuvvetli ağrı kesiciler düzenli olarak kullanılarak bu ağrılar en aza indirilir. Bandajlar ise 2. ya da 3. gün çıkartılır ve cerrahi sutyene ya da sporcu sütyen giyimine birkaç hafta daha devam edilir. Yeni dikiş materyalleri sayesinde dikişler alınmaz ve estetik dikiş uygulandığından dolayı iz kalması azaltılmıştır. Cerrahi sonrasında olası cilt kurulukları için antibiyotikli kremler kullanılabilir ancak dikiş hatlarının kuru tutulması gerekir. Cerrahi sonrası oluşan ilk mensturasyonda göğüslerde ağrı ve şişmenin görülmesi oldukça önemlidir.  İlk altı hafta geçici his kayıpları görülebilir. Hasta, meme ucu operasyonun ertesi günü ayağa kalkabilir fakat 2–3 hafta ağır iş yapmaktan kaçınması gerekmektedir. Çoğu bayan hastalar sosyal yaşamına ve işine 2 hafta sonra dönebilmektedir. İlk 1 ay spor gibi egzersize dayalı faaliyetlerde sıkı sütyenler tercih edilmelidir. 6 hafta boyunca göğüslere nazik davranılmalı darbelere karşı korunmalıdır.


EuroZen Hair Transplant İletişim

Mesajınızı bırakın en kısa sürede sizi arayalım.
pin_drop

Konum

Fulya Mahallesi Büyükdere Caddesi No:74 A Blok B1 D:167 Torun Center Yatay Ofisler Şişli / İstanbul

phone

Telefon Numaraları

+90 (542) 231 2802
+90 (212) 347 5554

Bizimle İletişime Geçin