Normal boyutlarda olması gerekenden daha iri olan göğüsler birçok kadının çilesi haline gelmiş durumda. Fazla büyük olan meme dokusu çirkin duruyor kimi kadında ve toplum içerisine çıkamayacak hale getiriyor. Çoğunlukla kilo problemleri ile beraber meydana geliyor kimi zaman hormonsal değişiklikler ve genetik faktörlerden dolayı iri oluyorlar. Kimi kadın meme dokusunun küçük olması dolayısıyla uzmanlara başvururken kimisi de iri göğüslerinden şikayet ediyor. İşte meme küçültme hakkında merak edilenler.

MEME KÜÇÜLTME NEDİR?

Normalden iri memelerin görünümünü düzeltmek amaçlı uzmanlar tarafında yapılan ameliyatlara meme küçültme adı verilir. Bu ameliyat sayesinde aşırı büyük ölçüde olan ve kişiye rahatsızlık veren memedeki yağ dokulardan ve cilt fazlalıklarından kurtulan hasta oldukça rahatlar ve ağrıları azalır. Her ne kadar estetik amaçlı yapılsa da iri memelerin yol açtığı sırt ağrıları, omuz ağrısı, baş ağrısı, duruş bozuklukları, nefes almada güçlük ve meme altında oluşan hijyen problemleri sebebiyle de birçok hasta bu ameliyatlara başvurmaktadır. Bu ameliyatlar sayesinde hem göğüsleriniz daha estetik bir hal alır, hem de sağlık problemi çözümlenmiş olur ve kişi ağrılarından ve duruş bozukluğundan kurtulmuş olur.

MEME KÜÇÜLTME UYGULAMALARI HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR NELERDİR?

  1. Ameliyattan sonra çok ağrı olur mu?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında da ağrı diğer ameliyatlar gibi ağrı yapabilir. Ağrı ağrı kesiciler ve buz uygulaması ile kolaylıkla kontrol edilebilir. Ameliyat sonrası 6 – 12 ay süresince göğüslerde nadiren yanma, batma ve hafif sızlamalar olabilir. Ancak fazla şiddetli ağrı duyulmaz.

  1. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası emzirebilir miyim?

Memenin büyüklüğü, meme başının memeye olan konumu (memedeki sarkma oranı), hastanın yaşı ve daha sonra çocuk sahibi olmayı isteyip istemediği, meme küçültme tekniğinin seçiminde oldukça etkili faktörlerdir. Meme bezini ve onun meme başı ile bağlantısını koruyan teknikler sayesinde emzirme fonksiyonun korunur. Fakat bu bir yere kadar mümkündür. Aşırı büyük olan memelerde yeterli küçültme sağlamak için emzirme fonksiyonu hastanın bilgisi dahilinde bozulmalıdır. Meme dokusu bozulan anneler emzirme yapamaz fakat bozulmayan anneler emzirebilse bile bu konuda zorlanırlar.

MEME KÜÇÜLTME OPERASYONLARINI KİMLER YAPTIRABİLİR?

Meme küçültme operasyonlarını meme dokusunun büyüklüğü sebebiyle fiziksel aktivitesi kısıtlanan kadınlar, iri göğüslerden dolayı sosyal ve psikolojik olarak rahatsızlık hisseden kadınlar, bel boyun ve sırt ağrıları çeken kadınlar, meme altında kalan dokularda cilt tahrişi olanlar, gergin cilt ve genişlemiş areolas sahip kişiler ve menopoz sonrası kilo alan ve buna paralel olarak meme dokusu büyüyen kadınlar, bu ameliyatı doktor muayenesi ve kendi kararları doğrultusunda olmaktadır. 18 yaşını geçmiş olan ve sağlık problemi yaşayan genç bayanlarda bu ameliyatları olabilmektedir.

MEME KÜÇÜLTME UYGULAMALARI FİYATLARI NEDİR?

Memem dokusunu küçültmek amaçlı yapılan operasyonların fiyatları doktorunuza, bulunduğunuz şehire, ameliyatta kullanılan malzemelere ve hastanenize göre değişiklik göstermektedir. SGK anlaşmalı özel hastanelerde operasyonlar daha uygun fiyata yapılırken, devlet üniversitesi hastanelerinde ve devlet hastanelerinde bu işlem ücretsiz yapılmaktadır.  Özellerde ise fiyatlar 4000 türk lirası ve 9000 türk lirası arasında değişiklikler göstermektedir.

MEME KÜÇÜLTME NASIL YAPILIR?   

Göğüs küçültmenin farklı farlı birçok tekniği vardır. Her cerrah kendi alışkın olduğu ameliyat tekniğini kullanır. Çok büyük, sarkık göğüslü hastalarda doktorlar genellikle 'ters T' şeklinde yapılan 'insizyon' (kesi hattı)  tercih eder. Bu kesiler göğüsün kahverengi kısmını da çevreleyen, aşağı doğru uzanan ve meme gerisindeki doğal hattı takip eden bir tekniktir. Fazla olan meme dokusu, yağ dokusu ve deri çıkarılır; meme başı ve areola dil şeklinde kesilerek bir doku üzerinden yeni yerine daha yukarı taşınır. Sonra memenin yeni hatları şekillendirilir. Meme küçültme ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında tam teşkilatlı bir ameliyathanede yapılır. Ameliyat yaklaşık 3-4 saat kadar sürer. Ne yazık ki hangi yöntem uygulanırsa uygulansın memenin çevresinde bulunan kahverengisi etrafında mutlaka izs kalır.

MEME KÜÇÜLTME OPERASYONLARI ÖNCESİNDE VE SONRASINDA YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

Meme küçültme ameliyatından sonra ince bir pansuman veya cerrahi sütyen giymelisiniz. İlk 1-2 gün içinde birikebilecek kan ve sıvıları dışarı almak üzere her iki memede dren yerleştirilir. Bu drenler en geç 3 gün içinde çıkarılır. Hastalar 4-5 günde normal hayatlarına dönebilirler ve 12 günde dikişler kaynamakta ve yara ağrıları azalmaktadır. Dikişler alınmaz. Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında bir hafta kadar şişliklerin olması normaldir, sonrasında bu şişlikler geçecektir. Erken dönemde göğüsler daha dik ve yukarıda olabilir, 1-3 ay süresinde göğüsler aşağı yerleşerek kendi şekillerini alacaklardır. 3-4 hafta boyunca ağır bir şey kaldırmaktan ya da itmekten kaçınılmalıdır. Birçok kadın sosyal aktivitelerine ve yorucu değilse işlerine 2 hafta sonra dönebilirler. Ameliyat sonrasında dokuda oluşan ödem nedeniyle meme başı ve meme derisinde his kaybı ve uyuşukluk gelişebilir ve genellikle 6 hafta içinde kaybolur. Kimi hastalarda bu his kaybı 1 yıldan daha uzun sürebilir çok nadir de olsa kalıcı olabilir. Göğüs küçültme ameliyatında yapılan kesiler sonucunda dikiş hatlarında mutlaka izler oluşacaktır. Bu izler ilk aylarda belirgin ve kırmızımsı renktedirler ve aylar içinde yumuşayarak, renkleri beyazlaşarak, deri seviyesinde ve daha az görünür olacaktır.


EuroZen Hair Transplant İletişim

Mesajınızı bırakın en kısa sürede sizi arayalım.
pin_drop

Konum

Fulya Mahallesi Büyükdere Caddesi No:74 A Blok B1 D:167 Torun Center Yatay Ofisler Şişli / İstanbul

phone

Telefon Numaraları

+90 (542) 231 2802
+90 (212) 347 5554

Bizimle İletişime Geçin