Labium küçültme operasyonu nasıl yapılır sorusu en çok merak edilen ve yapılmasının ne sonuçlar getireceğine karşın korkular duyulan bir operasyondur. Kadın cinsel organının iç kısmı olan vajinanın her iki tarafında da yer alan ve vajina bölgesini kapatan bu yapıya labina majora (dış dudak) denir. Erişkin bayanlarda tüyle kaplanmış durumdadır. Yaşamınızı güzelleştirmek açısında atacağınız adımlardandır.  Bu dudakların iç kısmında bulunan tüysüz ve daha küçük olan doku Labia minora (iç dudak) olarak adlandırılır. Bu operasyon iç dudakların, dış dudaklardan daha fazla büyük olması durumunda uygulanmaktadır. İç dudağın dış dudaktan büyük olması durumuna labial hepertrofi adı verilir. Bu durum genelde konjenital (doğumda mevcut) olmasına rağmen ilerleyen yaşa bağlı sarkma ve aşırı kilo alımları sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu durum iç dudakların birinde olup birinde diğerinde gözlenmeyebilir ya da her ikisinde de gözlenebilir. Kaliteli yaşam için, Labium küçültme operasyonu kadın gental bölgesinin görüntüsünü düzeltmek iç dudağın küçültülüp düzeltilmesi amacı ile yapılan operasyondur.

Labium Küçültme Operasyonu Hakkında En Çok Sorulan Sorular

SORU; Labiaplasti kimler için uygundur?

CEVAP; Doğurganlık çağındaki kadınların iç dudaklarında çok çeşitli büyümeler ve şekillere sahip olabilmektedir. Bazı kadınlarda bu şekil bozukluğundan dolayı öz güven eksikliği yaşayarak ilişki sırasında rahatsızlık duyup ilişkiden kaçmalara neden olmaktadır. Eğer kadın için iç dudak küçültme operasyonunun olması gerekse bu işlem uygulanmaktadır.

Soru; İç dudak büyüklüğünün neden olduğu sorunlar nelerdir?

CEVAP; Cinsel ilişki sırasında acı ve rahatsızlık duyulması, dar kıyafetler giyildiğinde iç dudakların belli olmasının yanı sıra tahriş olması ve acı duyulması, spor gibi normal aktiveler sırasında duyulan acı ve rahatsızlık nedeni ile günlük hayatın olumsuz olarak etkilenmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

SORU; Labiaplasti nasıl yapılır?

CEVAP; Dudak küçültme operasyonu anestezi, kesi ve dikiş gerektiren kısa sürede uygulanan bir cerrahi müdahaledir. Hasta uyutulduktan sonra çıkarılacak olan labia derisi ölçülür ve simetrik olması için işaretlenir. İşaretlenen kısım kesilerek çıkarılır. Kanama kontrol altında tutulmalıdır, eriyebilen iplikle dikişleri atılır. İşlemin tamamı 30 dakika sürmektedir.

SORU; Labiaplasti acılı bir işlem midir? İşlem sonrasında neler beklenmelidir?

Cevap; Labiaplasti anestezi ile yapıldığından işlem sırasında herhangi bir acı duyulmaz. İşlem sonrasında doktorunuzun verdiği ağrı kesici ve buz kompresi yeterli olur. Hasta operasyon sonrasında hastanede tutulmaz ve hemen yürümesine bir engel teşkil etmez. Ancak birkaç gün oturup kalkarken rahatsızlık hissedilecektir. O nedenle iş hayatına ve gezmelere bir müddet ara verilmelidir. Spora ise ameliyattan 4-5 hafta sonra başlanması daha doğru olur. At binmek, bisiklet binmek gibi sporlara doktorunuzun tavsiyesi üzerine dönüş yapmalısınız. Cinsel ilişki içinde 4-5 hafta beklenmesi gerekir, Operasyon sununda çok az bir iz kalımı olur ama iyi bakıldığı takdirde iz zamanla kayıp olacaktır.

SORU; Labiaplasti sonrasında sonuçlar ne zaman görülmeye başlar?

CEVAP; Bu operasyon gerçekleştikten sonra gental bölgede şişlik ve dikiş izleri ilk zamanlar olacaktır. Normale dönmesi 3-6 ay sürer. İzler ise 12-18 aya kadar kayıp olur.

SORU; Labiaplastinin riskleri nedir?

CEVAP; Her ameliyat gibi elbette bununda riskleri vardır. Anesteziye reaksiyon gösterme, enfeksiyon, kanama, sinirlerde meydana gelebilecek hasarlardan dolayı cinsel zevkin azalması, İlişki sırasında izlerden kaynaklanan acı hissetme, dikiş açılmaları, doktorun dikkatinden kaçan asimetrik dudak oluşumu, istenilen sonucun olmaması gibi riskleri vardır.

Kadınları Labium Küçültme Operasyonundan Vazgeçiren Nedenler Nelerdir?

Bu operasyon kadınların zor karar verdiği, korkarak vazgeçtikleri operasyonlardandır. Biraz zor bir süreçten geçilmesi gerekmektedir. Bu süreçte insanları biraz korkutmaktadır. Birde insanlara karşı nasıl açıklama yaparım korkusu ile ertelemeler olmaktadır. İnsanların ne dediğini düşünmektense kendi yaşam kalitenizi düşünmeniz gerektiğini unutmamanız gerekir ve kendi yaşam kalitenizi düşünerek sağlığınız için gerekeni yapmalısınız. Sizin yaşadığınız acı, sıkıntı ve güvensizliği sizden başkası anlayamaz o nedenle sizin kararınız çevrenizdekilerden daha önemlidir. Labium, insanın yaşamını kaliteli hale getiren bir estetik operasyonlarındandır.

Labium Küçültme Operasyonu Kadınların Yaşamını Nasıl Etkiler?

Labium operasyonu risklerine rağmen tercih edilen estetik operasyonlardandır. İnsanların yaşam kalitelerinin artırılması için yapılan tıbbın en önemli gelişmelerdendir. Bu gelişme insanların hayatının kalitesini iyileştiren ve daha iyi bir hayat sunmaktadır. Kendine güvenen kadın daha rahat yaşam sürerken kendine olan güveni ailesine ve çevresine de güvenini aktarır. Kendine güvenen kadın cinsel ilişki sırasında eşini de tedirginlikten uzaklaştırarak aralarındaki bağı kuvvetlendirir. Kadın kendine ne kadar güvenir ve bunu eşine ne kadar hissettirir ise aralarındaki bağ o kadar kuvvetlenir ve birbirlerine olan bağlılıkları artar. Kadın için kaliteli ve acı duymadan ilişki kalitesi için, gerekli olan bu operasyonda çok şikâyet olmamakta ve doktorların dikkati ile başarılı sonuçlanan operasyonlardan sonra ameliyatlı olan bölgenin temiz kalması sağlanıp, pansumanı düzenli yapıldığı takdirde çabuk ve zararsız bir şekilde sonuçlanır ve bir an önce sosyal hayatınıza dönmeniz kolaylaşır.

Bu operasyon ile ilgili her türlü araştırma yapılmalı ve eğer sizi rahatsız edecek derece bir sorunla karşı karşıya kalırsanız iyi bir hastanede ve iyi bir cerrahla bu operasyonu başarabilirsiniz. Gelişen tıpla beraber her geçen zamanla operasyonda kolaylıklar gelişecektir. Lakin sizin sağlığınız için gerekli ise bu operasyon gerçekleştirilmelidir. Doktorunuz uygun gördüğünde ve tetkikler yapılıp sizin istediğiniz gibi bir estetik operasyon gerçekleştirilecektir. Bu soruna çözümü, doktorunuzla beraber arayıp doğru çözümlendirebilirsiniz.


EuroZen Hair Transplant İletişim

Mesajınızı bırakın en kısa sürede sizi arayalım.
pin_drop

Konum

Fulya Mahallesi Büyükdere Caddesi No:74 A Blok B1 D:167 Torun Center Yatay Ofisler Şişli / İstanbul

phone

Telefon Numaraları

+90 (542) 231 2802
+90 (212) 347 5554

Bizimle İletişime Geçin