Kulak estetiği denilince akla ilk gelen eski çağlardan günümüze kadar bir çok kişide sorun olan kepçe kulak ameliyatıdır. Kulak ile kafa arasındaki açının göz estetik değerlerine göre normalden daha fazla olmasından kepçe kulak sorunu ile karşılaşırız. Sorun herkesin bildiğinin aksine kulağın büyüklüğü değil aradaki açının fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sorun da kulak şekil bozukluğu olarak bilinmektedir. Yeni doğan bebeklerde önemsenmeyen bu durum, kişi sosyalleşmeye başladığı andan itibaren çevresi tarafından yargılanıp sorun oluşturmaya başlar ve kişinin hayatını olumsuz dercede etkiler. Özellikle günümüzde estetik değerlere verilen önem ile psikolojik açıdan bu durum büyük bir sorun olarak algılanmaktadır. Çocuğun psikolojisinde kalıcı etkiler yaratarak tüm yaşamını olumsuz derecede etkilemektedir. Çocuk erken yaşta erkeklerde saçı kısa kestirmeden kaçınma, bayanlarda ise saçı toplamama ve devamlı saçı salık bırakma şeklinde zorunlu şekillendirmelere neden olmaktadır. Tedavi ameliyatlı ve ameliyatsız olarak iki şekilde yapılmaktadır.

Kulak estetiği ameliyatı, ameliyatsız olarak tedavi işlemi bilinçli anne babaların doğumdan hemen sonra fark etmesiyle kulağın belli kalıplarla şekle sokulma işlemiyle yapılır. Tedavi süresi 3-12 hafta kadar sürmektedir. Cerrahi yöntem 6 yaşından sonra yapılmaktadır. Kepçe kulağın düzeltilmesi çocukların psikolojisi düşünülerek okula başlamadan yapılması önerilmektedir. En çok ergenlik ve gençlik dönemlerinde bu ameliyatlar yapılır. Ameliyat süresi yaklaşık olarak bir buçuk saat sürmektedir. Bu durum kombine ameliyatlarda farklılık göstermekte ve süre uzayabilmektedir. Kesi işlemi kulak arkasından yapılır. Bu yüzden ilerde herhangi bir iz görünümü oluşturmamaktadır. Kepçe kulak ameliyatlarından bir çok teknik yöntem uygulanmaktadır. Bunlardan bir tanesi kıkırdak dokunun belli bölümler çıkartılması şeklinde ya da kıkırdak üzerinden hafifçe törpülenmesi şeklinde yapılmaktadır. Tekrar açılmaması için kalıcı dikişler atılır ve işlem tamamlanır. Ameliyattan sonra çocuklar için bir hafta sonra okula dönmeleri yeterli bir süredir. Ancak çocuk ve yetişkinler için önemli olan nokta kulaklarda eğilme ve katlanmalara yol açabilecek her türlü aktivitelerden uzak durmaları gerekmektedir. Yaklaşık altı hafta sonra kulaklar son şeklini alır ve hasta artık istediği görünümüne ulaşır. Kulak estetiğini sadece kepçe kulak kapsamamaktadır. Kulak memesinin küçültülmesi de bazı hastaları rahatsız etmektedir. Bu nedenle kulak memesi yüze ve kulağa uygun boyutlara getirilerek düzeltilmektedir. Kulak estetiği hakkında sıkça sorulan sorular yazımızda tüm soru ve cevaplara ulaşabilirsiniz.

Kulak Estetiği ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kepçe Kulak Ameliyatı Hangi Yaştan İtibaren Başlamaktadır?

Kepçe kulak ameliyatı ne kadar küçük yaşta yapılırsa çocuğun psikolojisi de o derecede etkilenmemiş olur. Arkadaş ortamlarında alay edilmesi çocuk da travmalara ve yalnızlaşmaya neden olur. Özellikle okul çağı dönemi başlamadan ameliyat edilmesi tavsiye edilir. Kulağın anatomik gelişimi 6 yaşından itibaren tamamlandığı için bu yaştan itibaren kepçe kulak ameliyatı yapılabilir. Çocuklarda genel anestezi altında yapılan uygulamalar, erişkinlerde bölgesel uyuşturma yani lokal anestezi altında yapılmaktadır. Her yaşta doğal bir sonuç elde edilmektedir. Sadece psikolojik açıdan erken yaşta yapılması önerilir.

Kulak Estetiği Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Kulak estetiği ameliyatı sonrası dikiş izleriniz kulak arkasında kalacağından kimse tarafından fark edilmemektedir. Kulak arkası izi de belli bir süre sonra iz etkisi azalacak ya da kaybolacaktır. Bu kişilerin yapısına göre farklılık göstermektedir. Daha önce geçirdiğiniz bir ameliyat ya da dikiş izlerine bakarak ne kadar izin belli olacağınızı anlamanız mümkün. Çünkü tüm vucudunuzda yaklaşık benzer özellikler gösterir.

Kulak Estetiği Ameliyatı İşitmeye Engel Oluşturur mu?

Kulak estetiği ameliyatı, kıkırdak yapısının düzeltilmesi işlemi olduğundan iç kulakta veya orta kulakta herhangi bir sorun oluşturmaz. Bu nedenle işitmenizi engellemez ve kulak zarınıza zarar vermez.

Ameliyat Sonrası Ağrı Olur mu?

Ameliyat sonrası ağrı hayat kalitenizi etkilemeyecek şekilde hafif bir ağrı şeklinde kendini gösterir. Bu ağrılar da bir ya da iki gün sonra hafiflemekte ve normal yaşantınıza dönmektesiniz.

Ameliyat Geçirildiği Belli Olur mu?

Kepçe kulak ameliyatı sonrası ödem ve şişlik olması doğaldır. Ancak bir hafta sonra şişlikler geçip, morluklar ortadan kalktığında doğal görünümünüze kavuşursunuz. Ve yaklaşık 1 ay sonra kimse ameliyat olduğunuzu anlamaz.

Dikişler Ne Zaman Alınır?

Bazı doktorlar dikişlerin alınmasını tercih ederken bazıları gerek duymaz. Ve dikişler kendiliğinden erir. 1 Hafta sonra dikişler erir, iki ya da üç hafta sonra tamamen dikişler ortadan kalkar.

Ameliyattan Sonra Ne Zaman Banyo Yapılabilir?

Kulak estetiği ameliyatı sonrası bir hafta bölgeye su değdirilmemelidir. Bir hafta sonra ılık bir duş alınabilir. Ve kısa süreli olmalıdır. Kulak ile çok fazla oynanmamalı, çekiştirilmemelidir. 15 gün sonra rahat bir şekilde banyonuzu yapabilirsiniz.

Ameliyat Sonrası Saç Bandı takılabilir mi?

İyileşme dönemi boyunca saç bandı takımından uzak durulması gerekir. Bu da yaklaşık 1 ay bir süre içerir.

Ameliyat Fiyatları Neye Göre Değişir?

Ameliyat fiyatları tek kulak için mi yapılacağı yoksa çift kulak için mi olacağı, başka ek bir tedavi uygulanıp uygulanmayacağına göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda yapılan anestezi farkı da fiyatı etkilemektedir. Lokal mi yoksa genel anestezi mi olacağı fiyatı etkileyen faktörlerdendir. Kepçe kulak ameliyatı için doktorun size söyleyeceği öneriler ışığında ne yapılacağına karar verilir ve hastaneyi arayarak net bilgiye ulaşabilirsiniz.


EuroZen Hair Transplant İletişim

Mesajınızı bırakın en kısa sürede sizi arayalım.
pin_drop

Konum

Fulya Mahallesi Büyükdere Caddesi No:74 A Blok B1 D:167 Torun Center Yatay Ofisler Şişli / İstanbul

phone

Telefon Numaraları

+90 (542) 231 2802
+90 (212) 347 5554

Bizimle İletişime Geçin