Erkeklerde kimi zaman utanılacak bir durum haline gelen ve yaz aylarında denize girmeme sebebi olan jinekomasti sanıldığı kadar da çözümsüz bir sorun değil. Günümüzde bu sorun için birçok tedavi seçeneği geliştirilmiştir. Kimi erkeklerin özgüvenini aşağılara çeken bu problem ergenlik döneminde farklı düşünceler ve inanışlar doğurabiliyor. Peki bu jinekomasti dediğimiz durum sadece bir hastalık mı? İşte jinekomastinin ne olduğu ve hakkında sorulan tüm soruların cevapları.

JİNEKOMASTİ NEDİR?

Erkeklerde meme bezi dokusunun artışı ile meydana gelen meme büyümesi durumuna jinekomasti adı verilir. Jinekomasti erken çocukluk, ergenlik ya da yaşlılıkta (60 yaş ve üzeri) ortaya çıkabilir ve normal bu değişim normal olabilir. Erkeklerde jinekomasti oluşumu hormonal değişiklikler sonucu veya varsa kullandıkları ilaçların yan etkileri nedeniyle oluşabilir. Göğüsün birinde ya da ikisinde birden olabilir. Psödoikosinasti adı verilen bir durumla karşılaşılsa da obezite ve yağ dokusunun fazlalığından da kaynaklanabilmektedir. Pek çok jinekomasti vakası genel olarak tedavi gerektirmez. Bununla beraber estetik nedenlerden dolayı bu durum benlik saygısını etkileyebilir. Jinekomasti ilaç tedavisiyle ya da ameliyat ile tedavi edilebilir.

JİNEKOMASTİ UYGULAMALARI HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR NELERDİR?

  1. Jinekomasti ameliyatı sonrasında iz kalır mı?

Liposuction işlemi küçük deliklerden yapıldığı için ameliyat izi oluşmaz. Ancak esas olarak memelerdeki bez dokusunun büyümesi fazla ise meme başının altından yarım ay şeklinde yapılan kesi ile fazlalık doku alınır. Her keside iz kalır fakat bu olduğundan dolayı bu izler fazla belirgin değildir. Sarkma eğilimi olan fazlalıklar varsa bu fazlalıkların çıkarıldığı operasyonlarda iz kalır.

  1. Jinekomasti ameliyatının riskleri nelerdir?

Asimetri (iki taraf arasında fark), hematom (deri altında kan birikimi), infeksiyon, seroma (deri altında sıvı birikimi) ve meme başı nekrozu (doku çürümesi)oluşabilir. Ancak doku kaybı ya da infeksiyon görülme olasılığı azdır. Ameliyat sonrasında koruyucu olarak antibiotik kullanılmalıdır. Göğüs derisinin yapışması ve oluşacak sıvı toplanmasını azaltmak amacıyla ameliyat sonrası jinekomasti atleti kullanılmalıdır.

  1. Jinekomasti ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılabilir?

Belirli bir yaş sınırı yoktur fakat jinekomastinin neden olduğu fazla göğüs gelişimi ergenlik dönemi sonrasında kendiliğinden geçebilir. Ergenlik dönemi bitişinden itibaren (kişiye göre değişmekle beraber) 17 yaşından itibaren bu operasyon yapılabilir. Birey, memeleri büyüdüğü anda gerekli tetkikler yaptırıp, en kısa zamanda buna müdahale edilebilir. Böylece kişide oluşan psikolojik sorunların da önüne geçilir.

  1. Jinekomasti ilaçlarla tedavi edilebilir mi?

Cerrahi jinekomasti tedavisi isin en uygun tedavi yöntemi ameliyattır. Cerrahiye karşı olan bazı hastalarda ise testesteron, clomifen ve tamoksifen gibi östrojen karşıtı ilaçlar kullanılır. Ancak bu ilaçların fazlasıyla yan etkileri olduğunu unutmamak önemli bir husustur.

JİNEKOMASTİ OPERASYONLARINI KİMLER YAPTIRABİLİR?

Meme dokusunda ciddi anlamda büyüme olan erkekler, kilosuna oranla meme dokusu iri gözüken erkekler obezite ve benzeri hastalıkları olan kişiler jinekomasti ameliyatı olmaktadır.

JİNEKOMASTİ UYGULAMALARI FİYATLARI NEDİR?

Jinekomasti ameliyatları da diğer ameliyatlar gibi ufakta olsa riskler taşımaktadır. Özel hastanelerde ya da estetik merkezlerinde de bu operasyonlar yapılmaktadır. Özellerde fiyatlar ise 2500 – 5000 arasında değişmektedir. Doktorun belirlediği ameliyat programı, ameliyat öncesi ve sonrası rehabilitasyon, hastanenin teşkilatlanması gibi birçok neden bu ameliyat fiyatlarını belirleyen unsurlardandır. Ortalama olarak 3000 tl civarında ise bu operasyon geçekleşmektedir. Tabi devlet hastanelerinde bu ameliyatlar ücretsiz olarak yapılmaktadır. SGK anlaşmalı özel hastanelerde ise bu fiyatlar 500 tl kadar düşüş göstermektedir. Üniversite hastaneleri de eğer devlet üniversitesi ise yine bu ameliyatları ücretsiz olarak yapmaktadır.

JİNEKOMASTİ TEDAVİSİ İÇİN AMELİYAT NASIL YAPILIR?

Günümüzde en çok tercih edilen jinokomasti için ameliyattır. Ameliyat için ise büyük çoğunlukla liposuction yöntemi uygulanır. Bu yöntem; lazer ısısının meme dokusunun içerisindeki yağlara verilmesi ile doku içerisinde bulunan yağların eritilmesiyle uygulanmaktadır. Bu yöntem diğer ameliyatlara göre daha hızlı yapılır ve iyileşme sürecinin hızlı olması sebebiyle tercih edilmektedir. Yapılan ameliyat sonrasında hasta aynı gün taburcu edilir ve ertesi gün normal hayatına geri dönebilir.

JİNEKOMASTİ OPERASYONLARI ÖNCESİNDE VE SONRASINDA YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

Ameliyat sonrası birçok kişide ilk 24-48 saatlik zamanda bulantılar görülebilir. Normal ilaçlar alınmadan bir saat önce bulantı hapı alınmalıdır. Böylece bulantıyı azaltır ve kişiyi rahatsız etmesini önlenmiş olur. Bulantıyı engellemenin diğer yolu ise; bol sıvı tüketimidir. Ancak su ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Çünkü bu içecekler bulantının artmasına sebep olur. Ameliyatta açılan kesi yerlerinden kan ve benzeri sıvılar gelebilir. Genellikle yarım günde bu sıvılar kesilir, kesilen bu sıvı oldukça normaldir, korkulmamalıdır. Çünkü doktorunuz morarmanın az olması için ameliyat yerlerinizde küçük kesileri sıvıyı atması amaçlı bırakır. Bu küçük kesilerden sıvı dışarıya akarak daha az morarmayı sağlar. Ayrıca ameliyattan sonra oluşan şişme ve morarmalar da oldukça normaldir. Bunlar 5-8 hafta içerisinde kendiliğinden kaybolur. 5-8 haftalık süreç içerisinde beden ölçüleriniz özellikle göğüs ölçüleriniz sabitlenmediği için yeni giysi alınmaması önerilir. Jinekomasti ameliyatından sonra ise kompresyon giysisi giymelisiniz. Göğsünüzü saran bu giysiyi, doktorunuzun belirttiği zamanda çıkarmalısınız. Çoğunlukla hastalar bu giysiyi 1 hafta kadar kullanır ve sonrasında çıkarıp rahatça duş alabilir. Ameliyat bölgesi 4-8 hafta arasında uyuşuk kalabilir. Masaj yapmak hassasiyetin giderilmesini sağlar ve bölgedeki hassasiyeti giderir.


EuroZen Hair Transplant İletişim

Mesajınızı bırakın en kısa sürede sizi arayalım.
pin_drop

Konum

Fulya Mahallesi Büyükdere Caddesi No:74 A Blok B1 D:167 Torun Center Yatay Ofisler Şişli / İstanbul

phone

Telefon Numaraları

+90 (542) 231 2802
+90 (212) 347 5554

Bizimle İletişime Geçin