Birçok farklı nedenle saçlarında dökülme sorunu yaşayan insanların sayısı çok fazladır. Genelde erkeklerde görülen bu durum kadınlarda da görülmektedir. Psikolojik olarak insanları etkileyen ve sosyal hayattan soğumasına neden olan bu sorun için doktora giden hastalara öncelikle bir tarama yapılır. Dökülmenin nedeni nedir ve nasıl tedavi edilebilir soruları bu tarama sonunda cevaplandırılır.

Yapılan testler ve taramalar sonucunda saçlarda meydana gelen dökülme sorunu hormonal etkilerle meydana gelmiş ise ilaç tedavisine başlanır ve demir, kalsiyum, çinko gibi ek vitaminler verilerek soruna çözüm bulmaya çalışılır. Genelde hormonal etkilerle oluşan dökülmeler sonuçlanabilirken bunun biraz geç olması hastaları memnun etmemektedir. Dökülmenin genetik etkilerle meydana geldiği belirlenmiş ise bu durumum ilaç tedavisi ile düzeltilmesi pek mümkün olmamaktadır. Bu durumdaki hastaların genel olarak psikolojisi bozulur ve herkesin kendilerine baktığını düşünerek dışarı çıkmak istemezler. Bu durumda genel olarak hastaların başvurduğu yöntemlerden biri ekim yöntemidir.

 Saç Ekimi Nedir?

Dökülme sorunu yaşayan hastaların bu sorununu çözmek için uygulanan diğer yöntemler sonuç vermediği zaman genellikle saç ekimi yöntemine başvurulur. Çünkü bu yöntem hem çok hızlı sonuç verirken hem de kalıcı olmaktadır. Bunun için doktora başvuran hastalara genel bir tarama yapılarak saçlarının yapısı, özellikleri, kök sayıları belirlenir. Kök sayısına bakılarak ne kadar kökün nerede olduğu, hangi bölgeye ne kadar kök ekileceği bu taramalar sonucunda belirlenir. Bu yönteminde kendi içerisinde çeşitleri vardır. Bu yöntemlerden en çok tercih edilen ve en çok etkili olan yöntem fue saç ekimi yöntemidir. Bu yöntem sağladığı avantajlar ile herkesin ilk tercihi olmaktadır.

 Saç Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Bu yöntem 2004 yılından beri uygulanan en başarılı ve en kalıcı sonuçları sağlayan bir yöntemdir. Dökülme sorunu ile doktora gelen hastalara yapılan tetkikler sonucunda bu yöntem uygulanmasına karar verilmiş ise belirli bir aşamaların yapılması gerekir. Öncelikle hasta fue saç ekimi konusunda bilgilendirilir ve işlemin aşamaları anlatılır. Daha sonra işlemin yapılacağı bölgenin taraması yapılarak kök sayıları ve yoğunluk yerleri belirlenir. Fue saç ekimi köklerin tek tek alınarak dökülme yaşanan yere ekilmesi ile yapılmaktadır. Bu nedenle hastanın kök sayısı ve dökülme yoğunluğu bu yöntemde önemlidir. Dökülme yaşanan alan belirlenir ve ne kadar kökle bu alanın kapanacağı test edilir. Buna göre hastanın yoğun şekilde saçlarının olduğu yerden kökler alınacaktır.

Hastanın bilgisayara resimleri aktarılarak ekim yapılacak alan ile kök alınacak alanlar net bir şekilde belirlenir. Köklerin kalınlığına göre de değişen kök alma sayısı her hastanın dökülme sorununa göre de değişmektedir. Hastaya lokal anestezi uygulanır ve herhangi bir ağrı yaşamaması sağlanır. Hastanın fue saç ekimi için alın çizgisi çizilerek buna göre ekim işlemine başlanır. Öncelikle hastadan köklerin alınacağı bölge belirlendiği için o bölgeden kök alma işlemleri başlanır. Belirlenen sayıda kökler teker teker alınır. Köklerin alındığı yer genellikle ense kısmı ve kulak arkası kısmı olmaktadır.

Erkeklerde fue saç ekimi yapılırken saçları 1 numara kesilirken kadınlarda bu işleme gerek yoktur. Daha sonra belirlenen alanların içerisine kökler tek tek ekilmektedir. İşlem sırasında herhangi bir kesi veya dikiş işlemi yapılmamaktadır. En çok bu yöntemin tercih edilme sebebi de budur.

İşlem sonrası aynı gün hasta taburcu edilerek kafasına bir sargı sarılır. 2 gün banyo yapmaması söylenen hasta daha sonra kontrollerden geçirilir. Fue yöntemi tamamen doğal göründüğü ve işlem yapıldığı belli olmadığı için tercih edilmektedir.


EuroZen Hair Transplant İletişim

Mesajınızı bırakın en kısa sürede sizi arayalım.
pin_drop

Konum

Fulya Life Residence Merkez Mah. Prof. Dr. Bülent Tercan Sok. No:16

phone

Telefon Numaraları

+90 (212) 347 5554
+90 (542) 231 2802

Bizimle İletişime Geçin