Bazı kişilerin dudak yapısı ince olabilir ya da üst dudak ince olup, alt dudak kalın olabilir. Bu dengesizliği ölçülü ve estetik bir hale getirmek amacıyla dudak estetiği yapılabilir. Aynı zamanda yaş faktörüne bağlı olarak da dudak kalınlığında azalma görülebilir. Kişi kendini mutlu etmek, kötü görünümleri güzele çevirmek amacıyla estetiğe ihtiyaç duyar. Günümüzde bu tarz değişimler dudak estetiği ile düzeltilmekte, ağrısız ve acısız şekilde normal hayatına geri dönebilmektedir.

Dudak estetiği kişinin kendi vücudundan alınan kalıcı materyaller ile dudağın kalınlaşması sağlanır. Dolgu maddeleri kullanılarak dudağın kalınlaşması ya da kendi vücudu dışından yabancı maddeler kullanılabilir. Kişinin kendisinden alınanlara otojen maddeler denilmektedir. Bu maddeler dermis greftleri, fasia greftleri ve yağ greftleri dudak kalınlaştırma amacıyla uygulanabilmektedir. Bunların içerisinden yağ greftleri kalıcılığı az olması, belli bir süre sonra erimeye uğradığından diğer otojen maddeler sıklıkla kullanılır. Bu dokular dudak içerisine yerleştirilerek istenen görüntüye ulaşmanızı, dudağın kalınlaşmasını sağlar. Aynı zamanda genel anesteziye ihtiyaç duyulmadan bölgeye uygulanacak lokal anestezi ile kolaylıkla gerçekleştirebileceğiniz bir işlemdir. Şiş görüntü 7-10 gün içerisinde kaybolmakta, normal yaşantınıza dönmektesiniz. Bazı kişiler ise ince dudaklıların aksine oldukça kalın olan dudaklardan rahatsız olabilir. Ve bunun içinde dudak estetiğine başvurabilir. Böylece kalın olan dudak yapısını inceltmek mümkündür. Dudağın mukozasından kırmızı renkli kısım yağ dokusuyla birlikte çıkarılır ve dikim işlemi gerçekleşir. Bu işlemde de lokal anestezi altında yapılmaktadır. Oluşan şişlik ve morluk birkaç gün içinde kaybolur. Dikiş izinden korkanlar için bu işlemde mukozada dikiş işlemi yapıldığından ameliyat sonrası herhangi bir iz bırakmaz. Dudak estetiği hakkında sıkça sorulan sorular yazımızda tüm soru ve cevaplara ulaşabilirsiniz.

Dudaklara Botox Nasıl Yapılır?

Botox işlemi dudaklarda kullanıldığı gibi yüzün farklı alanlarında da kullanılmaktadır. Botox işlemi iz ve kızarıklık bırakmadığı için çoğu kişi tarafından tercih edilmektedir. Botox bir bakteriden elde edilen proteindir. Kırışıklıkları yok etmede uygun bir tedavi yöntemidir. İşlem sırasında mimik kasları gevşetilir. Bu tedavinin etkisi 6 ay kadar sürmektedir. Bu nedenle bu işlem belli periyotlar ile tekrarlanması yapılmalıdır. Tedaviden sonra mimik kaslarının 2-3 saat gibi bir süre içerisinde kullanılmamasına dikkat edilmeli ve yatay durmamaya özen gösterilmelidir.

Dudak Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bazı kişiler ince dudak yapısından rahatsız olduğu ve estetik olarak düzgün bir dudağa sahip olmak için dudak kaldırma işlemine gerek duymaktadır. Bu nedenle dudak kenarı yukarı doğru kaldırılarak, dışarıdan görülen kırmızı alan genişletilir. Alt dudağın aksine bu işlem üst dudağa uygulanmaktadır. Bu işlem için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu işlemler; martı kanadı şeklinde cilt çıkarıp dikilmesi, boğa boynuzu şeklinde cilt çıkarıp dikilmesi, V şeklinde kesiler yapıp Y şeklinde dikilmesi ve dudak asma tekniklerini sayabiliriz. Bu işlemlerden sizin dudağınıza uygun olan yöntem seçilip uygulaması yapılır.

Dudaklarda Sarkmayı Giderme İşlemi Nasıl Yapılır?

Yaşlanmanın etkisiyle vücudumuzda sarkmalar meydana gelir. Bunun bariz görüntüsünü dudaklarda görebiliriz. Dudak kenarlarında sarkmalar meydana gelmesi kişiyi rahatsız eder. Dudak köşeleri aşağıya doğru sarkar, aşağıya doğru inen bir kıvrım oluşur. Kişi aynaya her baktığında kendini mutsuz, yaşlı hisseder. Ve karamsarlığa kapılır. Bu kişilere yapılacak ufak bir işlem ile genç dudak yapısına sahip olmaları mümkündür. Dudak köşelerine yapılacak işlem ile düzeltilebildiği gibi botox ya da geçici dolgu uygulaması ile de istedikleri görünüme ulaşabilirler.

Dudak Estetiğinde Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Her doktorun kendine göre bir tarzı ve yeteneği vardır. Dudak estetiği yaptırmak için gelenler kendini pozitif hissedeceği, istediği görünüme kavuşmak ister. Genelde cerrahlar dudaklara şekil vermede basit ve doğal yöntem olan geçici dolgu yöntemini tavsiye eder. Diğer operasyonlara göre fiyatları da oldukça makuldür. Kalıcılığının süresi kilonuz az ise daha fazla olmaktadır. Çünkü metabolizma çok daha hızlı hareket eder ve etkisi daha uzun sürer. Sonucunu hemen görebileceğiniz bir işlemdir. Dudaklarınızın iyileşmesi ve verilen şeklin yüze oturması 24 saat süre ile tamamlanır. Operasyon sırasında ağrı, sızı çok az şeklinde olur. İnce uçlu iğneler operasyon esnasında kullanılır. Kişinin hassasiyetine göre acı eşiği değişebilir. Doğru şekilde yapıldığında yaptırdığınız işlem fark edilmez. İşlem oldukça basit olup, süresi 15-20 dakika arasında değişebilmektedir. Şişme ve morarmayı önlemek adına işlem sonrası kısa süreli bir buz uygulaması yapılır. İşlem yapıldığı gün yoğun fiziksel aktivitelerden uzak durmalısınız. Kan akışı hızlanacağı için 1 gün dinlenmeniz ya da spor tarzı egzersizlerden uzak durmanız önerilir. Kendi rahatınız adına sosyal alanlardan bir gün süre ile uzak durmalı, dudağınız tam olarak iyileştiğinde 24 saat sonra bakışların odağı olacak alanlara geçilebilir.

Yüzünüze uygun dolgunlukta dudağın seçiminde doktorunuzun önerilerini dinlemelisiniz. Bu işlemleri muhakkak plastik cerrah ya da dermatologlara yaptırmalısınız. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Kafanızın rahat olması, emin ellerde olduğunuzu bilmek açısından profesyonel kişiler ile çalışmanız sizi mutlu edecektir. Sizin yüzünüze uygun dudağı doktorunuz ile karar vermeli, birden çok fazla dudak dolgunluğu yerine aşama aşama artırmada fayda var. Hassasiyeti en aza indirmek adına soğuk algınlığından uzak durmalısınız. Geçici yaptırdığınız işlemin etkisi geçtikten sonra tekrar eski formuna dudaklarınız geri döner.


EuroZen Hair Transplant İletişim

Mesajınızı bırakın en kısa sürede sizi arayalım.
pin_drop

Konum

Fulya Mahallesi Büyükdere Caddesi No:74 A Blok B1 D:167 Torun Center Yatay Ofisler Şişli / İstanbul

phone

Telefon Numaraları

+90 (542) 231 2802
+90 (212) 347 5554

Bizimle İletişime Geçin