Çene Estetiği Nedir?

Çenede var olan anomaliler yüz üzerinde yapılan diğer başka estetik cerrahi girişimlerinin başarı oranında düşmelere neden olmaktadır. Çenenin estetik görünmesi yüz iskeletini oluşturan parçalar arasında yapısal simetrinin ve dengenin bulunmasıyla mümkün olmaktadır. Yüz estetiğinin tam bir uyum içerisinde olması dudaklar, dişler ve burun gibi anatomik yapıların düzgün olmasını gerektirmektedir. Çene estetiği ameliyatı çenenin komşuluğunda bulunan dudaklar, dişler, boyun yumuşak dokuları ve burun gibi kemik ve yumuşak doku yapıların dikkatli analiz çalışmasının ardından yapılan cerrahi müdahaleler sonucunda çene deformitesinin düzeltilmesi işlemine denilmektedir. Ameliyatları için karar alınması aşamasında ordonti alanıyla konsültasyon yapılması gerekmektedir. Değerlendirmeler sonucunda çene ve alt dudak bölgesindeki yumuşak dokuların yapısı ve gerginliği bu bölgelerde farklı nedenlere bağlı olarak oluşmuş olan doku sarkmaları ya da aşırı kas aktiviteleri çene estetiğiyle düzeltilebilmektedir.

Ameliyatlarından önce çenenin ön ve arka plandaki profil fotoğrafları çekilerek kemik ve yumuşak dokuları gösteren yan sefalometrik röntgen filmi üzerinde anormallikler saptanmaktadır. Normalde estetik yüzde olması gereken çene özelliği erkeklerde kulak önündeki kıkırdakla göz çukuru alt kenarı arasındaki hattan geçen alt dudak cilt-mukoza birleşim çizgisi yani vermilion hattı tam düşey hat çizmesi gerekmekte olup, alt çene yumuşak dokularının en ön noktası olan pogonion hattının üzerinde olması gerekmektedir. Kadınlardaysa pogonion hattının hemen arkasında yer alması estetiklik anlamına gelmektedir. Deformiteli hastalarda bu plana uymayan durumlar söz konusudur. Bu anomaliler makrognati ve mikrognati gibi anomalilerdir. Makrognati büyük çene olarak bilinmekte olup, hattın önünde kalması nedeniyle oluşan bir anomalidir. Mikrognatiyse hattın gerisinde kalma nedeniyle oluşan bir anomalidir. Çene estetiğinde aranan özelliklerden diğeriyse alt-üst çene arasındaki yüksekliğin normal olmasıdır. Çenede normal olması gereken durumdan farklı bir gelişime sahip olan bireylerin çene şekil bozukluklarının implant uygulamalarıyla çene ucunu oluşturan kemik yapısının ilerletilmesi ya da geriletilmesi işlemine çene estetik ameliyatı denilmektedir. Yine diğer tanımla çenede yukarı-aşağı ve sağ-sol planlardaki büyütmeler için çene kemikleri üzerinde gerçekleştirilen cerrahi işleme de çene estetiği ameliyatı denilmektedir. Özetlenecek olursa mentoplasti olarak tıpta adı geçen bu ameliyat, implant kullanılarak çenenin alt ve üst uyumunun gerek yükseklik gerekse ön ve geri pozisyonuna göre uyumunun sağlanması için yapılan cerrahi girişimlere denilmektedir. Çene estetiğinin konsültasyon gerektiren konu olması sebebiyle yüz estetiğinde çene estetiğindeki bozukluktan dolayı problem yaşayanlar ne yapmaları hangi doktora gitmeleri gerektiği, tedavinin nasıl yapıldığı gibi farklı şekillerde sorular sormaktadır.

Çene Estetiği Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yüz kemiklerinde çeneyi oluşturan alt ve üst çene kemiklerinin anomalilerinden ötürü estetik anlamda istenmeyen durumlardır. Doğru estetik oranlarının bulunması sonucunda uyumsuzluk bulunan bölgeye implantla müdahale edilerek cerrahi işlem sonrası üç boyutta tam uyum kazanılmasına çene estetiği denilmektedir. Çene estetiğinde anestezi altında yapılmakta olup, bu durum hastalarda soru işaretleri oluşturmaktadır. Çene estetiği ameliyatı hakkında sıkça sorulan sorular yazımızdan tüm soru ve cevaplara ulaşabilirsiniz.

Çene Estetiği Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?

Çene estetiğinde yüz kemiklerinde asimetrisel sorun kaynağı çene kemikleri olan bireyler, doğumsal anomaliye sahip olan bireyler, çenenin ön ve arka planında plansal bozukluk bulunan bireyler tedavi olmaktadır. İleri derecede asimetrisel sorunlarda çene estetiği ameliyatı olarak tedavi olabilmektedir. Çene estetiği ameliyatını kimlerin yaptırabildiği hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Çene Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çene estetiği uygulamaları hastadaki çene deformitesinin şiddetine göre şekil almaktadır. Anestezi altında hastada var olan çene kemiklerinin pozisyonsal durumlarının yüzle uyumunu sağlama işlemine çene estetiği denilmekte olup, işlemde uygulanan anestezi çeşitleri lokal veya genel anestezi olabilmektedir. Hastanın çene deformitesindeki durumu düzeltmek için uygun implant seçimi ameliyat öncesinde yapılmaktadır. Seçilen implantların ağız içerisinde ve çene altından yapılan küçük kesilerden çene kemiği üzerine yerleştirilmesi işlemi ile gerçekleştirilmekte olup, işlem sırasında cerrahın kararına bağlı olarak anestezi alınmaktadır. Bu operasyonlar bir saatten az sürede gerçekleştirilen operasyonlar olup, uygulamada planlanan yuvalara bireyin kendi kemik ve kıkırdak dokuları implant yerine tercih edilebilmektedir. Çene deformitesi ileri derecede problemli olan hastalarda implant yerine kesme ve kaydırma yapılarak çenenin yüz ile asimetrisi sağlanmaktadır. Çene estetiğinde kas zayıflıkları nedeniyle oluşan sarkma ve kırışıklıklarını düzeltme işlemleri de yapılabilmektedir. Çene estetiği ameliyatlarının nasıl yapıldığı hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Çene Estetiği Fiyatları

Çene estetiği ameliyatlarında hastaların çene deformiteleri ve bu deformitelerin dışında çenede var olan sarkma sorunları değişiklik göstermektedir. Kimi hastada yatay düzlemde sorunlar varken kimi hastada dikey düzlemde sorun olabilir. Bu sebeple çene estetiğinin sağlanması için uygulanacak cerrahi müdahale ortognatik ve plastik cerrahi konsültasyonlarını gerektirebilecek durumlar olabilmektedir. Bu nedenle çene estetiği fiyatları hakkında her hasta için farklı rakamlar söz konusu olabilir. Çene estetiği ameliyat fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Çene Estetik Ameliyatı Öncesinde ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çene estetik ameliyatından önce hastanın cerrahi işlemi geçirebilmesinde öncelikle ortodonti uzmanı tarafından değerlendirmesinin yapılamalıdır. Estetik planlama için bu gereklidir. Ameliyat sonrasındaysa hastanın birkaç gün süreyle bandaj tedavisine dikkat etmesi gerekmektedir. Çene estetiği ameliyatları öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler hakkında tüm maddelere ulaşmak için tıklayınız.


EuroZen Hair Transplant İletişim

Mesajınızı bırakın en kısa sürede sizi arayalım.
pin_drop

Konum

Fulya Mahallesi Büyükdere Caddesi No:74 A Blok B1 D:167 Torun Center Yatay Ofisler Şişli / İstanbul

phone

Telefon Numaraları

+90 (542) 231 2802
+90 (212) 347 5554

Bizimle İletişime Geçin